Dikey Geçiş

Dikey Geçiş

Dikey Geçiş Sınavı ile üniversitemizin örgün eğitim lisans programlarına 2 yıllık meslek yüksekokulu veya açık öğretim ön lisans programlarından geçiş yapabilirsiniz.
GENEL ŞARTLAR
Kimler başvurabilir?
  • Meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans mezunları
  • Staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getiren son sınıf öğrencileri
Hangi programlara başvurulabilir?

Aday, kendi alanının devamı olan bir programa ya da farklı bir alandaki programa devam edebilir. Hangi lisans programlarının DGS ile öğrenci alımına açılacağını veya açılacak lisans programlarına meslek yüksekokulları ve açık öğretimin hangi programlarını bitirenlerin başvurabileceğini ise Yükseköğretim Kurulu belirler.

Dikey geçiş hakkında bilmeniz gerekenler

DGS Kılavuzu: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her yıl, hangi lisans programlarına dikey geçiş ile başvurulabileceğini, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren bir kılavuz hazırlar. Adaylar bu kılavuzu takip ederek gerekli bilgileri edinebilir.

Sınav:Belirlenen koşulları sağlayan, başvuruları kabul edilen ve örgün öğretime devam etmek isteyen adaylar, Dikey Geçiş Sınavı’na alınır. Sınav, sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir yetenek sınavıdır. Hem sınavdan alınan puan hem de öğrencilerin genel not ortalamaları, dikey geçiş ile yerleştirilmelerinde dikkate alınır.

Doğrudan Kayıt: Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar, kendi alanlarının devamı olan ve kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim lisans programlarına devam etmek isterlerse sınava girmeden, doğrudan kayıt hakkı elde eder.

Ders Tamamlama: Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrenciler, ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerin eş değeri olan derslerden muaf olur. Ayrıca, öğrencinin kredileri dikkate alınarak lisans programında almaları gereken dersler belirlenir. Bu ders tamamlama ve hazırlık dönemi genellikle iki yarıyıl sürer. Yani öğrenci, bir yıl süreyle lisans programına hazırlanma eğitimi alır ve sonraki iki yılda lisans eğitimine devam eder.

Hazırlık Sınıfı: Yabancı dille öğretim yapılan ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin lisans programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir.

DGS Bursu

2020 - 2021 Eğitim Öğretim Yılı Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Hukuk programı hariç; diğer tüm bölümlerimizi tercih eden aday öğrencilerin, bu bölümlerimize ilk üç tercih içerisinde yer vermeleri durumunda; kazandıkları ÖSYM bursunun ücretten düşülmesinin ardından kalan miktara ek +%15 oranında indirim uygulanmaktadır.

Altınbaş Üniversitesi mezunlarımıza ve anlaşmalı kurumlardan gelen öğrencilere söz konusu ek +%15 bursa ilaveten yine tüm burslar düşüldükten sonra kalan tutara ek +%15 daha tercih bursu öğrenim süresi boyunca uygulanır.

Kontenjanlar

Dikey Geçiş Sınavı ile gelecek öğrenciler için lisans programlarında, belirli oranlarda kontenjan ayrılır.

Kontenjan Puanları'nı görmek için tıklayınız.

Aday İletişim Formu