Dikey Geçiş

Dikey Geçiş

2 yıllık meslek yüksekokulu veya açık öğretim ön lisans programlarından, üniversitemizin örgün eğitim lisans programlarına Dikey Geçiş Sınavı ile geçiş yapabilirsiniz.
GENEL ŞARTLAR
Kimler başvurabilir?
  • Meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans mezunları
  • Staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getiren son sınıf öğrencileri
Hangi programlara başvurulabilir?

Aday, kendi alanının devamı olan bir programa ya da farklı bir alandaki programa devam edebilir. Hangi lisans programlarının açılacağını veya açılacak lisans programlarına meslek yüksekokulları ve açık öğretimin hangi programlarını bitirenlerin başvurabileceğini ise Yükseköğretim Kurulu belirler.

Kontenjanlar

Dikey Geçiş Sınavı ile gelecek öğrenciler için lisans programlarında, belirli oranlarda kontenjan ayrılır.

Dikey geçiş hakkında bilmeniz gerekenler

DGS Kılavuzu: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her yıl, hangi lisans programlarına dikey geçiş için başvurulabileceğini, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren bir kılavuz hazırlar. Adaylar bu kılavuzu takip ederek gerekli bilgileri elde edebilir.

Sınav: Belirlenen koşulları sağlayan, başvuruları kabul edilen ve örgün öğretime devam etmek isteyen adaylar, Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’na alınır. Sınav, sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir yetenek sınavıdır. Hem sınavdan alınan puan hem de öğrencilerin genel not ortalamaları, yerleştirmede dikkate alınır.

Doğrudan Kayıt: Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim lisans programlarına devam etmek isterlerse sınava girmeden, doğrudan kayıt hakkı elde eder.

Ders Tamamlama: Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrenciler, ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerin eş değeri olan derslerden muaf olur. Ayrıca, öğrencinin kredileri dikkate alınarak, lisans programından almaları gereken dersler belirlenir. Bu ders tamamlama ve hazırlık dönemi genellikle iki yarıyıl sürer. Yani öğrenci, bir yıl süreyle lisans programına hazırlanma eğitimi alır ve sonra iki yıl daha lisans eğitimine devam eder.

Hazırlık Sınıfı: Yabancı dille öğretim yapılan ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin lisans programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir.

Aday İletişim Formu