burslar
Whatsapp İletişim Hattı
İletişim Formu

​​​​​​​​​​​​​​​​​​Burslar ve İndirimler

Altınbaş Üniversitesinde ÖSYM Giriş burslarının  yanı sıra akademik, sportif ve sanatsal başarıları ödüllendiren ve destekleyen pek çok farklı burs ve indirim olanağı bulunuyor.


ÖSYM Bursu

Üniversite tercihlerini gerçekleştiren öğrenciler, ÖSYM tarafından yerleştirilecekleri programlarda belirlenen burs oranlarıyla eğitim görmeye başlar. Altınbaş Üniversitesi'ne ÖSYM bursu ile giriş yapan öğrenciler İngilizce Hazırlık Okulu'nda ek 1 yıl, esas programlarındaysa normal öğrenim süresine ek 2 yıl daha öğrenim hakkına sahiptir. ​


Üstün Başarı Bursu


Üniversitedeki ön lisans ve lisans programlarına ilk kez yerleştirilenler arasından giriş sınavı yerleştirme puan türü sıralamasında, üniversite tarafından belirlenen başarı dilimi içerisinde yer alan öğrencilere normal eğitim - öğretim süresince, yılda 9 ay süreyle verilen destek burslarıdır. Üstün Başarı Bursu, öğrencinin genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.50'nin altına indiği dönemlerde dondurulur.


Onur (Başarı) Bursu

Öğrenciler İngilizce Hazırlık Programını tamamlayıp kayıtlı oldukları programın 1. sınıf derslerinin tümünü 4,00 üzerinden 3,50 not ortalamasıyla tamamlayan öğrencilere, devam eden eğitim-öğrenim yılı boyunca Onur Bursu verilir. Buna göre akademik dönem içerisinde okudukları programın sınıf birincileri öğrenim ücretinin %100'ünü, ikincileri %50'sini, üçüncüleri ise %25'ini ödemez. 

(1) İngilizce Hazırlık Programından sonraki her akademik yıl sonunda, o yıl için kayıtlı oldukları Fakülte/Yüksekokul programlarının her bir sınıfı için tamamlanması gereken AKTS değerinde ders yükünü almış olup, aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış, genel not ortalamaları 3.50 ve üstünde olmak koşuluyla, öğrenim gördükleri programların birinci ve ara sınıflarında dereceye giren öğrencilere izleyen eğitim-öğretim yılı boyunca Onur Bursu verilir.

(2) Yatay Geçiş ve Dikey Geçiş ile gelmiş öğrencilerin Altınbaş Üniversitesi'nde iki yarıyılı tamamlamış olmaları gerekmektedir.

(3) Onur bursu almaya hak kazanan öğrencinin kayıt yaptırmaması, kayıt sildirmesi veya herhangi bir nedenle ilişiğinin kesilmesi durumunda, bu hak bir başka öğrenciye geçmez.

(4) Dereceye giren öğrencilerin ilgili akademik yıldaki genel not ortalamaları hesaplanırken, o akademik yıldaki yaz okulu derslerinden aldığı notlar dahil edilmez.

(5) Bu burs için her akademik yıl sonunda yeniden değerlendirme yapılır. Burs için öğrencinin başvurusuna gerek yoktur. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı burs kazanan öğrencileri belirler ve Öğrenci Dekanlığı 3 yazılı olarak öğrencileri bilgilendirir. 


burslar.JPG


(6) Sıralamada genel not ortalamasının aynı olması durumunda öğrencinin Altınbaş Üniversitesi'nde kayıtlı olduğu programda/bölümde tamamlamış olduğu AKTS sayısı yüksek olana ve doğum tarihi günümüze daha yakın olana öncelik verilir.

(7) Dereceye giren öğrenci hali hazırda burslu ise bir öğrencinin elde edeceği hak %100 bursu geçemez.

(8) Bütünleme sınavına giren öğrenciler Onur Bursundan yararlanamaz.

(9) Onur Bursları yaz okulunda geçerli değildir.

(10) Bahar döneminde eğitime başlayan öğrenciler (Hazırlık Programını Güz dönemi sonunda geçerek Bahar Yarıyılında lisans eğitimine başlayacak öğrenciler) ise Bahar yarıyılı sonunda bu haktan faydalanamazlar. Bir sonraki güz ve bahar dönemi (Haziran ayı) sonunda değerlendirmeye alınırlar.

(11) Bu burs, Üniversitemizi tam giriş burslu olarak kazanan öğrenciler için geçerli değildir.


Sanat Bursları

Resim, heykel, sinema ve klasik batı müziği dallarında düzenlenmiş uluslararası yarışmalarda en az üçüncülük derecesi bulunan ve tercih döneminden önce Altınbaş Üniversitesi Burs Komisyonu'na yaptığı başvuru kabul edilen öğrencilere Üniversitemize yerleşmeleri durumunda verilen burslardır. Burs oranları Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir. 

Spor Bursları

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından aşağıdaki belirtilen alanlarda son 4 yıl içinde başarılı olduğu belgelendirilen sporculara Üniversitemizi tercih etmeleri ve yerleşmeleri halinde eğitim-öğretimleri süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla %100 oranında eğitim bursu sağlanmaktadır:

  • 1. Grup; Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları finallerinde madalya kazanan sporcular,

  • 2. Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporlar Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları’nda madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular,

  • 3. Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler, ümitler, gençler ve yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları finallerine katılan sporcular.

Şehit Bursu

Şehit Bursu alan öğrenciler öğrenim ücretinden muaf olurlar ve bu bursun devam süresi ÖSYM Bursları ile aynıdır. Bursun kontenjanı ve geçerli olduğu programlar Üniversite tarafından belirlenir. Burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin kayıt için ilan edilen sürede başvuru için gerekli evraklar ile birlikte Öğrenci Dekanlığı'na ön başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruların kontenjanı aşması durumunda merkezi yerleştirme puanına göre programın bağlı olduğu puan türünde en üst sırada bulunan adaydan başlamak üzere sıralama yapılır. Sıralama sonunda Şehit Bursu alamayan öğrenciler yerleştikleri program şartlarına göre kayıt yaptırırlar.​


Rektörlük Bursu

Mütevelli Heyet kararı ile ücretli veya burslu programlara yerleşen öğrencilere hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere, ilave %25 başarıya bağlı burs verilebilir. Söz konusu burs, öğrencinin genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 ve üzeri olduğu müddetçe normal eğitim dönemi boyunca devam eder; aksi takdirde öğrencinin bursluluk durumu girişteki oranına düşürülür.


Kardeş İndirimi

Altınbaş Üniversitesi ön lisans ve/veya lisans programlarında aynı anda kayıtlı kardeş öğrencilerimiz Kardeş İndirimi'nden faydalanabilir. Kardeş İndirimi sadece eğitim ücreti için geçerlidir ve her yeni akademik yılda yenilenmesi gerekir. Kardeş İndirimi başvurusunun her akademik yılın başında ders ekleme-bırakma süresi sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin kardeş olduklarını belgeleyen evraklar (vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdan fotokopisi) ile Öğrenci Dekanlığı​'na başvuru yapmaları gerekmektedir.​

 İletişim Bilgi Formu

0 (5##) ### ## ##