Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim, analitik düşünme ve bilişim teknolojileri/bilgisayar konularının birlikte yer aldığı çok disiplinli yeni bir bilim dalıdır. Yönetim ve temel işletme fonksiyonları, ekonomi, istatistik ve veri analizi, bilişim teknolojileri, programlama konuları üzerine eğitim verilmektedir. Yaşamın her alanında, online alışveriş ve sosyal ağlardan, bilimsel çalışmalar ve finansal işlemlere kadar pek çok alanda davranış ve kararlarımıza ilişkin son derece kapsamlı veriler toplanmaktadır. Ham halleriyle büyük ve karmaşık bir yığından başka bir şey olmayan bu verileri bilgiye ve karar destek sisteminde girdi olarak kullanılabilecek hale dönüştürmek gerekmektedir. Bu bağlamda Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencilere “veri derlenmesi – veri analizi – bilginin yayılımı” üzerine dayalı dijital temelli beceriler kazandırılarak geleceği hızla şekillendirebilen bireyler olarak mezun olmalarını sağlamaktadır.

Yönetim Bilişim Sistemleri programından mezun olan biri, hem bilgisayar programlama, hem istatistik ve hem de işletme yönetiminin temel fonksiyonları konusunda yeterli bilgiye sahip olmaktadır. Dolayısıyla, analitik beceri gerektiren, veri işleme, veri analizi vb. gibi işleri yapmak üzere istihdam edilebilirler. Bunun yanında bir işletmenin içinde yer alan temel iş süreçleri ve yapısal özellikler hakkında da bilgiye sahip olduklarından işletme organizasyonunun etkin kılınmasına yönelik pozisyonlarda da görev alabilirler.

Ayrıcalıklar
  • Öğrenciler geleceğin dünyasındaki yönetsel çerçevede büyük verileri, analitik metotlar halinde işleyerek aldıkları eğitim doğrultusunda bilgi işlem altyapısı ile karar mekanizmalarını kullanarak sektörde uygulanabilecek hale getirerek rekabet dünyasında avantaj sahibi olabilecektir.
  • Gayrettepe yerleşkesinin ülke ekonomisinin finans ve yönetim merkezlerinin kalbinde yer alması ve “CO-OP” anlaşmalarıyla zenginleştirilmiş eğitim sistemi ile öğrencilere vizyon kazanma, geleceğin işletme ve teknoloji alanındaki uzmanlarını sektörle iç içe yetiştirme imkanları sunulmaktadır.
  • Uluslararası sistemlere hakim olmak adına ikili anlaşmalar doğrultusunda öğrencilerimizin Erasmus programı kapsamındaki öğrenim ve staj hareketliliklerine katılımı desteklenmektedir.
  • Teknolojik imkanlarla desteklenen; laboratuvar, atölye gibi çalışma alanlarıyla teorik bilginin pratik bilgiye dönüştürülmesi sağlanmaktadır.
  • Sektörel bilgisi yüksek akademik kadro ile tecrübe edinme imkanı sunulmaktadır.
  • Öğrenciler 68 farklı ülkeden gelen yabancı öğrencilerle çok kültürlü ortamda öğrenim görerek uluslararası eğitimi deneyimlemektedir.
Çalışma Alanı

Öğrenciler mezun olduklarında, işletmelerde yönetici, analiz uzmanı, programlamacı, yazılım, telekomünikasyon, bankacılık, sigortacılık, e-ticaret, muhasebe gibi sektörlerde sistem uzmanı, web tasarımı uzmanı, sistem yöneticisi, yazılım geliştiricisi, veri tabanı yöneticisi, proje yöneticisi, uygulama geliştiricisi, güvenlik uzmanı, iş analisti, iş zekası uzmanı, koordinatör ve danışman pozisyonlarında görev alabilmektedir.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu