Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Altınbaş Üniversitesi-Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Uygulamalı Bilimler Fakültesi'ne bağlı olarak kurulmuştur. Bölümümüz sadece “şef/aşçı” yetiştiren bir eğitim kurumu olmaktan çok, yeme-içme alanındaki yönetim süreçlerine de hâkim olan, tam donanımlı yiyecek-içecek profesyonelleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu program aşçılığın gerektirdiği bilgilerin yanında öğrencilere, kariyerlerinin ilerleyen yıllarında iyi bir yönetici olabilmeleri için gereken bilgi ve becerileri de aktarmaktadır. Eğitim dili Türkçe olan programda Türk mutfağının yanı sıra dünya mutfağına da hâkim profesyoneller yetiştirmek amaçlanmaktadır.
Ayrıcalıklar

İşletme Fakültesi ve Yiyecek-İçecek Profesyonelleri Derneği (YİPDER) ile stratejik iş birliği protokol imzalanmıştır. Sektörel iş birliklerimizin bazıları; Holıday Inn, Hawthorn Otel, Tab Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti., The Green Park Hotels’tir. Bu kapsamda sektör ile güçlü bir bağ oluşturarak öğrenciler için donanımlı eğitim ortamları alt yapısı sağlanmıştır.

  • Yiyecek-içecek sektörüne eğitimli ve profesyonel işgücü kazandırmak misyonu ile kısa (zorunlu) ve uzun dönemli (isteğe bağlı işyeri destekli eğitim programı) staj programları oluşturarak öğrencilerimizin sektörü tanıyarak yetişmeleri hedeflenmiştir.
  • Bölümümüz multi-disipliner eğitim ortamında temel işletmecilik ve yönetim yetkinliği kazandırarak öğrencileri mezun etmektedir.
  • Öğrenciler teorik eğitimin yanı sıra uygulama mutfağında 25 kişilik kontenjan ile birebir pratik deneyim sağlayarak yemeklerin üretimini bizzat gerçekleştirirler.
  • Sektörel iş birlikleri ve sektörel deneyimi olan akademisyenler sayesinde hem kurumsal hem uygulamalı eğitim gerçekleştirilerek öğrencilere vizyon kazandırılmaktadır.
  • Değişim programları ile öğrencilerimizin farklı dünya mutfaklarını tanımalarını, geniş network oluşturmalarını ve eğitim süreçlerindeki deneyimlerini zenginleştirmeyi hedeflenmektedir. İkili Öğrenci ve Akademisyen Hareketlilik Anlaşması: Mauri Sebess Escuela de Cocina (Arjantin), İkili Öğrenci ve Akademisyen Hareketlilik Anlaşması: Universidad CEU Cardinal Herrera (İspanya)
  • Kendini sürekli geliştiren akademik kadromuz, Erasmus Personel Hareketliliği Anlaşması: Mondragon University (Basque Culinary Center) (İspanya) ile yurt dışı bağlantılarını güncel tutmaktadır.
Çalışma Alanı

Öğrenciler mezun olduklarında aşçılık/şef, gastronom, yiyecek-içecek yöneticiliği, gıda denetleme ve gurmelik gibi birçok alanda iş imkanı bulabilmektedir. Akademisyen olmak isteyen gastronomi mezunları 4 yıllık eğitimi tamamladıktan sonra akademisyen olma yolunda ilerleyebilirler.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu