Fizyoterapi Programı

Fizyoterapi Programı

İhtiyaç durumundaki bireylerin motor becerilerini geliştirmeyi, fonksiyonel kapasitelerini artırmayı ve yaşam kalitelerini yükseltmeyi hedeflemekle birlikte; sağlığı sınırlayan her türlü faktörün etkilerini en aza indirmeyi öngören sağlık bilim alanıdır. Fizyoterapi teknikerleri; bu amaçla yola çıkan, eğitimleri süresince öğretilen fizik tedavi yöntemlerini, güncel tedavi yaklaşımlarını becerisiyle harmanlayarak, fizik tedavi doktoru ve fizyoterapist denetiminde yardımlaşma prensibine bağlı olarak çalışan sağlık elemanlarıdır.

Üniversitemiz bünyesinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi programı olarak öğrencilerimize, alana yönelik teorik ve uygulamalı dersleri içeren 2 yıl süren eğitim verilmektedir. Programımızda teorik derslerde alınan temel bilgi birikimlerinin pratiğe aktarılmasını sağlayan uygulamalı derslere önemli ölçüde ağırlık verilmiştir.

Ayrıcalıklar
  • Alınan eğitimin uygulamayla pekişmesi, bilginin beceriyle temel oluşturması kapsamında klinik stajlar öğrencilerimize sahayı tanıma, eğitim dönemlerinde hasta ile doğru iletişimin temellerini atma ve eğitimlerini uygulama imkanı vermektedir.
  • Tıp, Diş ve Eczacılık Fakültelerimizle aynı kampüste bulunması hastane ortamında ve teknolojiyi takip eden donanımlı laboratuvarlarda teorik eğitimi deneyimleme imkanı sağlamaktadır.
  • Alanda çalışan akademik kadro ile tecrübe edinme imkanı sunulmaktadır.
  • Öğrenciler uluslararasılaşmayı, 68 farklı ülkeden gelen yabancı öğrencilerle çok kültürlü ortamda öğrenim görerek deneyimlemektedir.
  • Mezunlarımız üniversitemizden aldıkları diploma ile denklik şartlarını sağladıkları takdirde dünyanın birçok ülkesinde istihdam imkanlarına sahiptirler. Denkliklerimiz; Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan Fizik Tedavi Derneği (American Physical Therapy Association) ve Kanada’da ise Kanada Fizyoterapi Derneği (Canadian Physiotherapy Association)
  • Uluslararası faaliyetleri, Erasmus programı kapsamındaki öğrenim ve staj hareketlilikleri ile desteklemektedir.
Çalışma Alanı

Mezunlarımız, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında ve rehabilitasyon merkezlerinde, üniversitelere bağlı yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarında, fizik tedavi ve rehabilitasyon klinikleri ve özel dal merkezlerinde, protez-ortez üretim ve rehabilitasyon merkezlerinde, huzur evlerinde, spor kulüplerinde, kaplıca-kür merkezlerinde, mesleki rehabilitasyon merkezlerinde, evde bakım merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde görev yapabilmektedirler.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu