Yazılım Mühendisliği Bölümü

Yazılım Mühendisliği Bölümü

Yazılım mühendislerinin amacı teknolojiyi, kullanım açısından basit ve pratik hale getirmektir. Mühendisler bu kapsamda kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yazılımın gereksinimlerini değerlendirip, tasarımını ve yapısını incelemekte ya da programlama dillerini kullanarak geliştirilmiş bir yazılım meydana getirmektedir.

Eğitim, yazılım sektörünün gereksinimleri doğrultusunda, büyük ölçekli yazılımların geliştirmesinin her aşamasında kullanılabilecek teoriyi ve uygulamayı birleştirmektedir. Teknolojik altyapı ile desteklenmiş donanımlı dersliklerde alanında uzman akademisyenler tarafından verilen teorik dersler öğrencileri mesleğe hazırlamaktadır.

Öğrenciler, analitik düşünme becerisine sahip, karmaşık problemlerin çözümünde çeşitli modelleme teknikleri kullanarak yüksek nitelikli ve güvenilir yazılım ürünleri geliştirebilen ve ekip çalışmasına önem veren proje yönetimi konusundaki bilgileri ile de geliştirdikleri ürünü uygun maliyet ve zamanda teslim edebilen bireyler olarak mezun olmaktadır. Sürekli olarak teknolojik gelişmelere ve kişisel gelişimine katkı sunacak mühendisler kazandırmak hedeflenmiştir.

Ayrıcalıklar
  • Teorik dersler işlenirken verilen bilginin pratiğe dökülebilmesi adına en güncel teknolojiye sahip; elektronik, dijital sistemler, mikroişlemciler ve bilgisayar laboratuvarları kullanılmaktadır.
  • Son sınıf öğrencileri kendilerine uygun ve uzmanlaşmak istedikleri alanlarda bitirme projelerini danışman hocaları ile birebir yapmaktadır.
  • Öğrenciler aldıkları teorik bilgiyi sektör içerisinde yaşayarak tecrübe edebilmeleri adına üniversite eğitimi devam ederken sektöre atılarak “CO-OP” anlaşmaları kapsamında ikinci ve üçüncü senelerinde olmak üzere toplam iki adet staj uygulamasında bulunmaktadır.
  • Öğrenciler kariyerlerini desteklemek adına fakültelerindeki bölümlerde ya da farklı fakültelerdeki bölümlerde gerekli şartları sağladıkları takdirde yan dal ve çift anadal yapabilmektedirler.
  • Öğrenciler, uluslararası öğrenci portföyümüz sayesinde çok kültürlü bir ortamda eğitim almaktadırlar.
  • Eğitim süresince sektördeki yazılım şirketleri ile yakın teması ile öğrencilerin girişimcilik yönlerini destekler; kendi şirketlerini kurmak için gerekli vizyonu oluşturmaları sağlanmaktadır.
  • Yazılım ve kodlama alanında yapılan dünya çapındaki gelişmeleri takip etmelerine aynı zamanda staj imkanı ile destek olmak ve bilgi paylaşımları gerçekleştirebilme imkanı sunmak amacıyla uluslararası ikili anlaşmalar kapsamında öğrencilere, Erasmus programları ile bir ya da iki yarıyıl Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarında eğitim imkânı sağlanmakta ve yurtdışı stajı yapabilmektedirler.
Çalışma Alanı

Mezun olan öğrenciler, kamu ve özel sektör; bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv, hastane gibi sektörlerde, programcı, test, iş analisti, veri tabanı uzmanlı ve proje yöneticisi unvanlarıyla çalışabilmektedir.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu