Makine Mühendisliği Bölümü

Makine Mühendisliği Bölümü

Dünyanın en eski ve en geniş mühendislik dallarından biri olup, mühendislik, fizik, mühendislik matematiği ve malzeme bilimi prensiplerini kullanarak mekanik/elektromekanik sistemlerin, ısıl ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarlanması, analiz edilmesi, üretilmesi ve sürdürülmesi ile ilgilenmektedir. İmalat, otomotiv, motor, konstrüksiyon, takım tezgâhları, ısıtma, soğutma, havalandırma, sıhhi tesisat, enerji sistemleri, akışkanlar, robotik/otomasyon sistemleri, malzeme, nano teknoloji, havacılık ve uzay, gemi makineleri, gıda makineleri, tarım makineleri, biyo-mekanik, kompozit malzemeler, 3D yazıcılar gibi alanları kapsamaktadır.

Bölümümüz teknolojiyi takip eden her türlü mekanik ve ısıl sistem tasarımını yapabilecek donanımda, araştırma yeteneğine sahip, farklı disiplinlerle ortak çalışabilen mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Ayrıcalıklar
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan diğer mühendislik öğrencileri ile makine mühendisliği öğrencilerinin katılımıyla oluşturulan EVA (Electric Vehicle of Altınbaş) Elektrikli Araç Takımı’nda görev alarak elektrikli ve otonom araç projelerinde yer alabilirler. Bu projede görev alan öğrencilerimiz, gerçek bir projede uygulamalı eğitim alarak bir ürünün ortaya çıkması için gerekli olan ön tasarım, kavramsal tasarım, detay tasarım, üretim, malzeme temini, diğer idari süreçler, montaj ve test aşamaları gibi tüm süreçleri yaşayarak öğrenmektedirler. Bu gibi projelerde yer alan öğrencilerimiz takım çalışması, iletişim ve liderlik gibi özelliklerini de geliştirme ayrıcalığına sahip olmaktadırlar.
 • Öğrenciler, zengin akademik kadro önderliğinde çalışmalar yaparak, çalıştay, konferans gibi etkinliklerin organizasyonunda yer alabilmenin yanı sıra mühendislik proje yarışmaları, TÜBİTAK, AB, BAP gibi çeşitli projelerde kendilerini geliştirebilmektedir.
 • Üniversite eğitimleri devam eden öğrenciler, çalışma hayatına yatırım yaparak iş ve staj imkanları sağlayan “CO-OP” anlaşmaları ile sektörel hayatlarına adım atmaktadır.
 • Uluslararası öğrenci profili ile zengin olan üniversitemizde sosyal aktivitelere ve üniversite kulüplerine katılım desteklenmektedir. (Makine Mühendisliği Kulübü, Astronomi ve Uzay Bilimi Kulübü ve Havacılık Kulübü)
Çalışma Alanı

Mezunlar, makine tasarımı, kontrol, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji, otomotiv sektörü, uçak teknolojisi, endüstriyel üretim, ısı-akışkan, titreşim ve akustik gibi çalışma alanlarında imalat mühendisi, bakım mühendisi, kalite mühendisi, montaj mühendisi, uçak bakım mühendisi, proje mühendisi, kalibrasyon mühendisi, saha mühendisi, makine mühendisi, satış mühendisi, girişimci ve şirket müdürü olarak çalışabilmektedir.

Öğrenci Başarıları
 • Masaüstü CNC Freze - 2018 Uluslararası Enformatik Bilimler ve Uygulamaları Yarışması 1.lik Ödülü - Berk ÇIKLAİBLİKÇİ
 • Bantlı Konveyör - 2018 Uluslararası Enformatik Bilimler ve Uygulamaları Yarışması 3.lük Ödülü - TAHA BATUHAN YILMAZ, RASİM AKTAŞ, DİNÇER AÇIKGÖZ
 • Endoskopi Cihazı Tutucusu - 2018 3D Dijital Tasarım Yarışması 1.lik Ödülü - BERK ÇIKLAİBLİKÇİ, ORHAN KORAY ÇALIK
 • Hidrolik Vinç Tasarımı ve Üretimi – 2019 AURUM Öğrenci Yarışmaları Robot Teknolojileri Serbest Kategori 1.lik ödülü -TACETDİN SEVDİM, ORHAN KORAY ÇALIK
 • EVA (Electric Vehicle of Altınbaş) Team – TÜBİTAK Efficiency Challenge 2019 Yarışları Elektromobil Kategorisinde Türkiye 3.’lüğü, Kurul Özel Ödülü, Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü
Yeni Mezunlardan Haberler
 • 2018 Mezunumuz Berk ÇIKLAİBLİKÇİ- Autodesk’te Öğrenci Eğitmen
 • 2019 Mezunumuz Tutku Yaren KAYAR – OnurAir’de Uçak Bakım Mühendisi
 • 2019 Mezunlarımız Tacetdin SEVDİM, Koray ÇALIK – “Windlet” Rüzgâr Türbini Projesi ile İTÜ Teknopark’ta ön inkübasyonda girişimci.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu