İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

Alan; iç mimarlık, mekanlarda yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, kamu sağlığı, güvenliği, konforu ve refahı için planlamaların yapıldığı ve şehir - bölge planlama, mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım başlıkları altında insanın farklılaşan yaşam alanlarını düzenleme stratejilerine dayanmaktadır.

Sanat, tasarım, planlama alanlarında detaylı bir eğitim alarak insan-mekan-çevre bağlamında ulusal ve uluslararası çağdaş tasarımları dikkate alarak çalışmalar yapabilen, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve isteklerini en doğru şekilde analiz edip gerekli durumlarda fikirlerin sunabilen, çalışma ekibiyle birlikte organize olup tasarlamalar yapabilen bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir.

Bölümümüz, sürekli gelişen eğitim sistemi ile bilimsel ve teknolojik olduğu kadar hayal gücünü çalıştıran, yaratıcı, takım çalışmasına uyumlu, eleştirel bakış açısına sahip, sanatsal ve düşünsel boyutları meslek pratiğine dönüştürebilecek mezunlar vermeyi amaçlamaktadır.

Ayrıcalıklar
  • Evrensel tasarımların ve mimarilerin havasını soluyarak alanda geniş bir birikime sahip genç tasarımcılar olma yolunda öğrencilere sağlanan Erasmus programı kapsamında 6 aydan 10 aya kadar yurt dışında eğitim alma imkanına sahiptirler. (“Wysza Szkola Techniczna w Katowicah” ve “University of Agriculture in Krakow”, Polonya)
  • Eğitim dili Türkçe olan lisans programı kapsamında proje ve benzeri uygulamalı dersler ile öğrencilerin meslek pratiği konusunda bilgi sahibi olmalarının sağlandığı zorunlu derslerin yanında farklı uzmanlık alanlarından seçmeli dersler de yer almaktadır.
  • Gelişen bilgisayar teknolojisinden yararlanmak amacıyla bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar dili öğretilmektedir
  • Öğrenciler, tasarım/çizim stüdyolarında ve maket atölyesinde, tüm ihtiyaçlarını karşılayan ekipmanlarla uygulamalı olarak eğitim almaktadır.
Çalışma Alanı

Öğrenciler mezun olduklarında, mimarlık ve iç mimarlık ofisleri, inşaat şirketleri, mobilya sektörü, devlet kurumlarının ve yerel yönetimlerin ilgili birimleri, akademik kurumlar ve araştırma merkezlerinde çalışabilmektedir.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu