Endüstri Mühendisliği Bölümü

Endüstri Mühendisliği Bölümü

Endüstri Mühendisliği; insan, makine, malzeme, mekân, bilgi, para ve enerjiden oluşan bir sistemin belirli kısıtlar altında ve belirli hedeflere yönelik olarak uygun bir şekilde tasarlanması veya var olan bir sistemin sorunlarının giderilmesi/ iyileştirilmesi üzerine uzmanlaşan mühendislik dalıdır. Temel amacı “kıt kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak” olarak özetlenebilir.

Öğrencilerine endüstri mühendisliği temel konularının öğretilmesinin yanı sıra güncel konular hakkında bilgi sahibi olabileceği, çalıştığı projelerde pratik çözümler üretebileceği, teknolojik gelişmelere ayak uyduran projeler geliştirebileceği müfredat ve alt yapı sunmayı amaçlamaktadır.

Ayrıcalıklar
  • Öğrencilerin, temel alan derslerinin yanı sıra teorik bilgilerini uygulayabilecekleri; iş etüdü ve ergonomi, modelleme ve benzetim, bilgisayar destekli tasarım, üretim sistemleri, optimizasyon laboratuvarları bulunmaktadır.
  • Uluslararası düzeyde mesleki donanım sahibi olabilmeleri adına eğitim dili %100 İngilizce olan bölümümüzde öğrencilerimiz lisans eğitimine başlamadan önce İngilizce seviye belirleme sınavına girmekte ve İngilizce düzeylerine göre 1 yıl hazırlık okumaktadır.
  • Öğrencilerimiz İngilizce dilinin yanı sıra ikinci, isteğe bağlı üçüncü yabancı dil öğrenme imkanına sahiptir.
  • Öğrencilerin katıldığı yarışmalar ve grup çalışmalarında sosyal yönlerinin gelişmesinin yanı sıra aldıkları liderlik ve girişimcilik dersleriyle fark yaratmaları sağlanmaktadır.
  • Öğrenciler yurt dışı bağlantılarını geliştirmek adına ikili anlaşmalar kapsamında Erasmus programları ile bir ya da iki yarıyıl Avrupa’daki yükseköğretim kurumlarında eğitim imkânı sağlanmakta ayrıca mezun olduktan sonra ya da yaz döneminde, Avrupa’daki üniversitelerde veya şirketlerde eğitim alabilmekte ve staj yapabilmektedir.
  • Öğrencilere, akademik donanımlarını arttırmak amacıyla iş birliğinde olan araştırma projelerinde rol alma imkanları sağlanmaktadır.
  • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden mezun olan öğrencilerimiz %50 burslu olarak lisansüstü eğitimine devam edebilmektedir.
  • Sektörde deneyim kazanmak ve iş ağlarını geliştirmek adına öğrencileri staj uygulamalarını desteklemek amacıyla uygulanan CO-OP eğitim modeli entegrasyonu ile isteyen öğrenciler üniversitedeyken iş hayatında deneyim kazanıp kendi gelişimlerine katkı sağlamaktadır.
  • Öğrencileri uluslararasılaştırma kapsamında yurtiçi ve yurtdışında çok kültürlü ortamlarda organize edilen yaz okullarına katılma imkanı sağlanmaktadır.
Çalışma Alanı

Öğrenciler mezun olduklarında, kamu ve özel kurumlardaki; iletişim, otomotiv, savunma, bilişim teknolojileri, bankacılık gibi farklı alanlardaki şirketlerin üretim, planlama, insan kaynakları birimlerinde çalışabilmektedir.

Öğrenci Başarıları

Endüstri Mühendisliği öğrenci ve akademisyenlerinin de içinde bulunduğu “EVA Team” elektrikli araba takımımız geçtiğimiz yıl Teknofest kapsamında düzenlenen Tübitak Efficiency Challenge 2019 yarışmasında genel klasmanda 3., vakıf üniversiteleri arasında 1. olmuştur. Ayrıca Jüri Özel Ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu