Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü

Gündelik hayatımızın işleyişini kolaylaştıran bütün elektronik cihazların üretimi ve geliştirilmesi, tüm üretim süreçlerinin robotize edilmesi ve bunlar için gerekli olan enerjinin üretimi, iletimi ve dağıtımını barındıran mühendislik dalıdır. İçerisinde enerji, haberleşme, elektronik devre tasarımı, kontrol ve otomasyon, sayısal işaret işleme, yazılım vb. birçok alt dal bulunmaktadır.

Altınbaş Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü, öğrencilerine elektrik-elektronik mühendisliği temel konularının öğretilmesinin yanı sıra güncel konular hakkında bilgi sahibi olabileceği, çalıştığı projelerde pratik çözümler üretebileceği, teknolojik gelişmelere ayak uyduran projeler geliştirebileceği müfredat ve alt yapı sunmayı amaçlamaktadır.

Ayrıcalıklar
  • Teorik dersler işlenirken verilen bilginin pratiğe dökülebilmesi adına en güncel teknolojiye sahip; elektrik devreleri, elektronik devreler, mantık devreleri, mikroişlemciler, temel kontrol, analog ve sayısal haberleşme, bilgisayar laboratuvarları kullanılmaktadır.
  • Öğrencilerin sektörel hayata adaptasyonlarını desteklemek amacıyla CO-OP eğitim modeli ile öğrencilerin iş hayatına üniversite öğrencisiyken girmelerini sağlamakta ve aynı zamanda yapmış olduğumuz iş birlikleriyle sektörün ihtiyacını karşılayan, deneyimli mezunlar yetiştirilmektedir.
  • Eğitim dili %100 İngilizce olan bölümümüzde öğrencilerimiz lisans eğitimine başlamadan önce İngilizce seviye belirleme sınavına girmekte ve İngilizce düzeylerine göre 1 yıl hazırlık okumaktadır.
  • Gerekli şartları sağladıkları takdirde ister kendi fakülteleri içerisindeki bölümlerden ya da kendilerini geliştirmek istedikleri bölümlerde yan dal ve çift anadal yapabilmektedirler.
  • Türkiye’nin en çok uluslararası öğrenci alan fakültesi olarak öğrencilere uluslararası üniversite deneyimi yaşatmaktayız.
  • Mühendislik kapsamında yapılan ikili anlaşmalar sayesinde öğrenciler, Erasmus programları ile bir ya da iki yarıyıl Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarında eğitim imkânına sahip olmaktadır.
  • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden mezun olan öğrencilerimiz %50 burslu olarak lisansüstü eğitimine devam edebilmektedir.
  • Öğrencilerin, katıldıkları yarışmalar, grup çalışmaları ve kişisel gelişimlerini desteklemek adına liderlik ve girişimcilik eğitimlerine katılımları sağlanmaktadır.
Çalışma Alanı

Öğrencilerimiz mezun olduklarında, elektrik santrallerinde, elektrik üretim, iletimi ve dağıtımı, binaların elektrik tesisatları ve aydınlatma projeleri, savunma sanayii, otomotiv, telekomünikasyon, gömülü sistem tasarımı ve kodlaması, fabrika ve üretim hatları için kontrol ve otomasyon, ses ve görüntü işleme, elektrikli motor ve sürücü tasarımı, güç elektroniği, robotik, biyomedikal, yazılım alanlarında mühendis, danışman, yönetici unvanlarıyla çalışabilmekte veya bu alanlarda kendi firmalarını kurabilmektedir.

Öğrenci Başarıları

Elektrik-Elektronik Müh. öğrencilerinin de bulunduğu “EVA Team” elektrikli araba takımımız geçtiğimiz yıl Teknofest kapsamında düzenlenen Tübitak Efficiency Challenge 2019 yarışmasında genel klasmanda 3., vakıf üniversiteleri arasında 1. olmuştur. Ayrıca Jüri Özel Ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu