Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar donanımı; çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcılar gibi ekipmanların araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesi üzerine kurulu bir bölümdür. Öğrencilere yazılım, programlama ve algoritma üzerine eğitim verilerek mezun olduklarında teknolojiyi takip eden, sektörün ihtiyacını karşılayacak bireyler olmaları hedeflenmektedir.
Ayrıcalıklar
  • Öğrencilerin uluslararası gelişmelere hakim olabilmesi adına eğitim dili %100 İngilizce olan bölümümüzde öğrencilerimiz lisans eğitimine başlamadan önce İngilizce seviye belirleme sınavına girmekte ve İngilizce düzeylerine göre 1 yıl hazırlık okumaktadır.
  • Öğrencilerimiz İngilizce dilinin yanı sıra ikinci, isteğe bağlı üçüncü yabancı dil öğrenme imkanına sahiptir.
  • Çağdaş yaklaşımlar ve teknik araçların kullanılmasının yanı sıra, bilgisayar donanım ve yazılımları tasarlarken soyut muhakeme ve mantıksal düşünme becerileri kazandırmaya yönelik çalışmalardan oluşan eğitim programına sahiptir.
  • Mühendislik dersleri, eğitiminin en kaliteli şekilde olabilmesi adına ABET ve MÜDEK akreditasyon kriterleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.
  • Öğrencilere, mühendislik alanında yapılmış olan ikili anlaşmalar kapsamında Erasmus programları ile bir ya da iki yarıyıl Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarında eğitim imkânı sağlanmakta ayrıca mezun olduktan sonra ya da yaz döneminde, Avrupa’daki üniversitelerde veya şirketlerde eğitim alabilmekte ve staj yapabilmektedir.
  • Öğrencilere, endüstri ve akademi iş birliğinde olan araştırma projelerinde rol alma imkanları sağlanmaktadır.
  • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden mezun olan öğrencilerimiz %50 burslu olarak lisansüstü eğitimine devam edebilmektedir.
  • Öğrencilere proje geliştirmeleri ve grup çalışmalarında yardımcı olabilecek liderlik ve girişimcilik eğitimleri düzenlenmektedir.
  • Sektörel ağlarını geliştirmek, stajlarını desteklemek ve eğitim ile iş yaşamını entegre etmek amacıyla uygulanan CO-OP eğitim modeli sayesinde isteyen öğrenciler üniversitedeyken iş hayatında deneyim kazanıp kendi gelişimlerine katkı sağlamaktadır.
  • Öğrenciler, Altınbaş Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği araştırma geliştirme gruplarına dahil olabilme imkanına sahiptir.
Çalışma Alanı

Mezunlarımız; eğitim, endüstri, ticaret, finans, hizmet, danışmanlık, kamu gibi çeşitli alanlardaki kurum ve kuruluşlarda;, yazılım ve donanım çözümlerinin geliştirilmesi, etkin kullanılması, ihtiyaçlara uyarlanması ve yönetilmesi üzerine, farklı disiplinlerden oluşan takımlar içinde çalışabilmektedir.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu