Psikoloji Bölümü

Psikoloji Bölümü

Psikoloji, insan deneyim ve davranışı üzerine araştırma ve uygulamalar gerçekleştiren bir bilim dalıdır. Davranışın biyolojik temellerinden kimlik inşası ve grup dinamiklerine, kültürlerarası farklılıklardan normal dışı davranışlara, bilinçdışı süreçlerden sosyo-duygusal gelişime pek çok konu psikoloji teorisi, araştırması ve uygulaması kapsamına dahildir.

Amacımız, öğrencilerimizin araştırmacı, sorgulayan, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, etik sorumluluklarının bilincinde bireyler olmalarına destek olmaktır. Bu amacımıza hizmet etmek üzere oluşturulmuş müfredatımız, psikolojinin farklı alt-alanları konusunda öğrencilerimizin bilgilenmelerini sağlayacak ve ilgi alanlarına daha fazla yönelmelerine fırsat tanıyacak esnek bir yapıda düzenlenmiştir. Öğrencilerin, mesleki bir kimlik edinme süreçlerinde öğretim üyelerimiz tarafından birebir sağlanacak kişisel mesleki rehberlik, psikolojinin tüm alt-alanlarını tanıyarak bilinçli tercihler yapabilmelerine destek olarak her öğrencimizin ilgi ve kişisel yetkinlik alanlarına yönlendirerek meslek sahasında ve profesyonel yaşamda daha başarılı bireyler olmaları yönünde desteklenmektedir.

Ayrıcalıklar
  • Altınbaş Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (APAM) kapsamında yapılan sosyal sorumluluk projelerine katılma ve proje yürütme deneyimleri sayesinde zengin özgeçmiş ile mezun olma imkanı sunulmaktadır.
  • Uygulama ve Araştırma Merkezimiz bünyesinde yapılan sosyal ve laboratuvar ortamındaki deneylerde, psikolojik destek uygulamalarında gözlemci olarak toplum ve bireyleri gözlemleme fırsatıyla teorik bilgi birikimlerinin pratiğe dönüştürme imkanı sağlanmaktadır
  • Çocuk Üniversitesi kapsamında alanın içerisine girerek uygulama yapma ve gözlemlemeler sayesinde profesyonel hayata geçiş aşamasında donanımlı bireyler olarak mezun olma fırsatı kazandırılmaktadır.
  • Psikoloji alanı için çok önemli bir faktör olan süpervizyonluk sistemi adına alanda çalışan akademik kadrosuyla fark yaratarak mezun olmadan alanda tecrübe sağlanmaktadır.
  • Öğrenciler, uygulamalı psikoloji kapsamında teorik bilgilerin deneyimlenmesi adına psikoloji laboratuvarında çalışma imkanına sahip olmaktadır.
  • Öğrenciler lisansüstü eğitimlerine devam etmek istedikleri takdirde %50 burs imkanı ile ister kendi alanında ister farklı alanlarda multidisipliner olarak eğitimine devam edebilmektedir.
  • Sahip olunan 230’dan fazla Erasmus anlaşması sayesinde alanın uluslararası yönünü deneyimleme fırsatı kapsamında bir ya da iki yarıyıl Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarında eğitim imkânı sağlanmaktadır.
  • Eğitim dili %100 İngilizce olan fakültemizde öğrencilerimiz psikoloji alanının önde gelen makale ve araştırmalarına kolaylıkla ulaşabilir ve anlayabilir hale gelmeleri açısından faydalı olmaktadır. Öğrenci lisans eğitimine başlamadan önce İngilizce seviye belirleme sınavına girmekte ve İngilizce düzeylerine göre 1 yıl hazırlık okumaktadır.
Çalışma Alanı

Psikoloji bölümü mezunları kamu ve özel sektörde pek çok iş kolunda kendilerine yer edinebilmektedir. Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı vb. pek çok kamu kuruluşu ile özel sektörde psikolog olarak görev alabilirler. Psikolojinin alt alanlarında yüksek lisans eğitimlerini tamamlayarak “Uzman Psikolog” unvanı ile farklı alanlarda etkin çalışmalar düzenleyebilirler. Yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayan psikoloji mezunları üniversitelerde akademik çalışmalar yapma ve ders verme imkanı bulmaktadır.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu