Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Öğrenci odaklı bir anlayış, tecrübeli ve dinamik akademik kadronun yarattığı sinerji ve uluslararası kriterlere uygun eğitim sistemiyle öğrencilere ideal bir üniversite seçeneği sunan Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda görev yapacak nitelikli hukukçular yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Öğrencilerimizin lisans eğitimi süresince teorik derslerin yanı sıra seçmeli dersler ile uygulama alanlarında yetkinlik kazanarak donanım sahibi hukukçu olmaları sağlanmaktadır. Lisans eğitiminde %30 İngilizce olan yabancı hukuk sistemleriyle bağlantılı dersler sayesinde, öğrencilerimiz evrensel hukuk eğitimine hakim genç hukukçular olarak mezun olmaktadır.

Ayrıcalıklar
  • Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerine, yapılmış olan ikili anlaşmalarla öğrencilerini Erasmus programları ile bir ya da iki yarıyıl Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarında eğitim imkânı sağlamaktadır.
  • Akademik iş birliği ve öğrenci değişim anlaşmaları kapsamında 23 ülkede (Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Güney Afrika Cumhuriyeti, Fas, Şili, Hindistan, vs.) 41 anlaşması; Erasmus kapsamında ise Avrupa’da 26 ülkeden 129 üniversite anlaşması bulunmaktadır.
  • Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Georgia State Universitesi (GSU) Hukuk Fakültesi iş birliği ile oluşan programlarla Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerine ve mezunlarına Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim ve öğretim imkanı sunmaktadır. “LL.M. Hukuk Yüksek Lisans Programı”nı seçerek bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler “Master of Law (LL.M)” ünvanı kazanmaktadır.
  • Eğitim dili %30 olan fakültemizde öğrencilerimiz lisans eğitimine başlamadan önce İngilizce seviye belirleme sınavına girmekte ve İngilizce düzeylerine göre 1 yıl hazırlık okumaktadır.
  • Öğrencilerimiz İngilizce dilinin yanı sıra ikinci, isteğe bağlı üçüncü yabancı dil öğrenme imkanına sahiptir.
  • Adaleti gerçekleştirme yolunda deneyim kazandırmak için genç hukukçulara sanal mahkeme uygulaması ile öğrendikleri teorik bilgileri pratik bilgi ile sentezleyerek tecrübe edinmeleri sağlanmaktadır.
  • Öğrenciler uluslararasılaşmayı 68 farklı ülkeden gelen yabancı öğrencilerle çok kültürlü ortamda öğrenim görerek deneyimlemektedir.
  • Hukuk Fakültesinden mezun olan öğrencilerimiz %50 burslu olarak lisansüstü eğitimine devam edebilmektedir.
  • Gerekli şartları sağladıkları takdirde yan dal ve çift anadal yapabilmektedirler.
Çalışma Alanı

Türk adalet sistemine ve hukuka katkı sağlayacak, avukat, hakim, savcı, noter, akademisyen, icra müdürü, kamu kurum ve kuruluşlarında uzman, müfettiş, banka ve finans kuruluşlarında danışmanlık, hukuk müşavirliği ve kaymakam olmak üzere, genç hukukçuların yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda kamuda ya da özel sektör gibi pek çok alanda kariyer sahibi olabilirler.

Öğrenci Başarıları

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerden oluşan takım, 2019 yılında 26.’sı düzenlenen Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Sanal Mahkeme Yarışmasına katılmıştır. Dünya genelinde Harvard, Oxford, Cambridge, Sorbonne gibi prestijli üniversitelerin katıldığı yarışmada Hukuk Fakültesi öğrencileri üniversiteyi temsil etmiştir. Hukuk Fakültesi takımı, Hindistan’dan OP Jindal Üniversitesi, Rusya’dan Tyumen Üniversitesi, Kaliforniya’dan USC Gould Üniversitesi ve Fransa’dan Nice Üniversiteleri ile karşılaşmıştır.

Akademik Kadro
EĞİTİM TAKVİMİ
Aday İletişim Formu