Takı Tasarımı Bölümü

Takı Tasarımı Bölümü

Köklü geleneği, gelenekle sıkı iletişimi olan çağdaş yaklaşımları ve geleceğe dönük yenilikçi arayışları bir arada tutan vizyonuyla, tasarım disiplinleri içinde giderek öne çıkan ayrıcalıklı bir programdır. Bu ayrıcalıklı konum; üniversitemizin Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bünyesinde yapılanmış olmanın avantajıyla; alanında söz sahibi, nitelikli ve yaratıcı özellikleri öne çıkan ‘tasarımcı sanatçılar’ yetiştirme hedefimizi desteklemektedir.

Eğitim programımız teorik ve pratik alanların birbirini tamamladığı, benzerlerini geride bırakan bir sistem içinde yürütülmektedir. Programın en önemli unsuru olarak kabul ettiğimiz ‘öğrenci odaklı’ eğitim yapımız, yaratıcı potansiyelin keşfedilmesini, pozitif yönde dönüştürülmesini ve fark yaratan bir düzeye taşınmasını hedeflemektedir.

Ayrıcalıklar
 • Öğrenciler, dünya ölçeğinde niteliklere sahip olan, sanat-tasarım ilişkisini bilen, akademik disiplinden geçmiş ve kendini uluslararası alanda yetiştirmiş tasarımcılar yetiştirmek amacıyla yapılan ikili anlaşmalarla desteklenen Erasmus programları kapsamında öğrenim ve staj hareketliliklerinden yararlanabilme imkanına sahip olabilmektedir.
 • Öğrenciler, Türkiye’de bir ilk olan Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizde 4 yıllık takı tasarımı lisans bölümünden mezun olabilmektedir.
 • Öğrencilerin teorik derslerin yanı sıra uygulamalı olarak çalışabilmeleri için zenginleştirilmiş son teknolojiyle oluşturulmuş mücevher atölyeleri gibi 20’den fazla atölye imkanı bulunmaktadır.
 • Uluslararası bilinirliğe sahip öğretim üyeleri, sanatçı ve tasarımcılardan öğrenim görme fırsatıyla uluslararası sektörde yer bulabilen bireyler olarak mezun olmaları desteklenmektedir.
 • Öğrenciler aldıkları eğitimi sektör içerisinde uygulayabilmeleri adına üniversite eğitimi devam ederken “CO-OP” anlaşmaları kapsamında ikinci ve üçüncü senelerinde olmak üzere toplam iki adet staj uygulamasında bulunmaktadır.
 • Öğrencilerin ulusal ve uluslararası sanat / tasarım etkinliklerine katılması desteklenerek rekabet çerçevesinde gelecekteki meslektaşları ile etkileşim içerisinde olmaları sağlanmaktadır.
 • Öğrenciler akademik yaşantılarına devam etmek istedikleri takdirde %50 burs imkanı ile lisansüstü eğitim programlarından yararlanabilmektedir.
Çalışma Alanı

Mezunlarımız tasarım, mücevher, kuyumculuk sektörünün önde gelen firmalarında tasarımdan üretime alanın farklı kollarında, “mücevher ve takı tasarımcısı” olarak çalışmaktadır.

Öğrenci Başarıları
 • Aslıhan Karakurt, Kahramanmaraş Altın Takı Tasarım Yarışması III. lük ödülü, Aralık 2019
 • Ebubekir Kaygusuz, 11. JTR Mücevher Tasarım Yarışması II. lik ödülü, Mart 2019 Zekiye Şükür, 11. JTR Mücevher Tasarım Yarışması- İlk 10 Yarı Finalist içinde yer aldı, Mart 2019
 • Aslıhan Karakurt, 10. JTR Mücevher Tasarım Yarışması/ Öğrenci Mücevher Kategorisi I. lik ödülü, Mart 2018
 • Aslıhan Karakurt, 10. JTR Mücevher Tasarım Yarışması/ Öğrenci Altın Kategorisi II. lik ödülü, Mart 2018
 • Akademik Kadro
  EĞİTİM TAKVİMİ
  Aday İletişim Formu