Skip links

Akademik Kadro

Öğr. Gör. Bedrettin ÇİNPOLAT
Dr. Öğr. Gör. Gülhan SEYHUN
Öğr. Gör. Merve ZIVALI
Öğr. Gör. Nur NAMALIR

Program Başkanının Mesajı

Dünyada ve ülkemizde sağlık sektöründe gerçekleşen hızlı büyüme ve gelişmeye paralel olarak eğitimli, donanımlı sağlık personeli ihtiyacı da artmaktadır. Uğraş konusu ‘’insan sağlığı’’ olunca anestezi ve reanimasyon gibi özellikli, bilgi ve beceri isteyen bir alanda anestezi hekimi ile işbirliği içinde çalışan anestezi teknikerinin eğitimi de bu anlamda çok önemlidir.

Anestezi programı; anestezi için ameliyat öncesi hasta hazırlığını yapabilecek, her türlü ameliyatta hastanın uyutulması, ameliyat sürecinde takibi ve ameliyat sonrası uyandırılması ile ilgili tıbbi yöntemleri uygularken anestezi uzmanına yardım edecek, ameliyat sonrasında da hasta kontrolü ve denetimini üstlenebilecek, çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış, ekip çalışmasına uygun, sorun çözme kapasitesi olan, kültürel birikime ve iletişime sahip, insan sağlığına önem veren, toplumsal sorumluluklarını yerine getirebilen, üretken sağlık teknikerleri yetiştirmeyi amaçlayan 2 yıllık bir ön lisans programıdır.

Akademik kadromuz olarak tüm eğitim öğretim süresince ve çalışma hayatınızda yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz. Tüm öğrencilerimize ve yeni eğitim ve öğretim yılında aramıza katılacak olan öğrencilerimize şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına şimdiden hoş geldiniz diyor ve başarılı bir eğitim dönemi diliyorum.

Öğretim Görevlisi Bedrettin ÇİNPOLAT
Anestezi Program Başkanı

Kazanılan Derece

Program mezunları “Anestezi Teknikeri” unvanını alırlar.

Kayıt Kabul Koşulları

Anestezi programına Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ‘nın 1. oturumu (TYT) sayısal puanına göre alım yapılmaktadır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) adayların seçme sınavında aldıkları puanlarına ve Lise puanlarının katkılarına göre öğrencileri seçtikleri bölümlere yerleştirir.

Mezuniyet Koşulları

Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak, 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalamasına sahip olmaları ve zorunlu yaz stajlarını tamamlamaları gerekmektedir.

İstihdam alanları

Mezunlar ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (üniversite hastanesi, devlet hastanesi, özel hastaneler, doğum evleri vb. ), hastanelerin acil servis, reanimasyon servisi ve ağrı odalarında, tüp bebek merkezlerinde iş olanaklarına sahip olurlar.

Üst dereceye Geçiş

Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olanlar ÖSYS kılavuzunda belirtilen programlara kontenjan dâhilinde dikey geçiş yaparak “Hemşirelik, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri” lisans programlarına geçiş yapabilirler.

Return to top of page